4 alkalmazási módja a nyílt hegesztőfejeknek
4 alkalmazási módja a nyílt fejeknek
A nyitott hegesztőfejek képesek különböző átmérőjű és falvastagságú csövek hegesztésére. A pénzügyi szempontokon kívül azonban figyelembe kell venni, hogy egyes speciális alkalmazások a csövek geometriája miatt egyszerűen nem hegeszthetők zárt hegesztőfejekkel.
Miért érdemes nyílt hegesztőfejet használni?
A vastag falú csövek különös figyelmet igényelnek.
A vékonyfalú rozsdamentes acélcsövekkel ellentétben, amelyek úgynevezett tompahegesztéssel is hegeszthetőek, a vastagfalú rozsdamentes acél, valamint a szénacél csövek esetében szükséges az élletörés. Ha az orbitális hegesztésnél a kezelő a „J“ formájú leélezést választja, a hegesztés során az élt szükséges hozaganyaggal kitölteni. A nyílt hegesztőfejnél ezt több féle módon végezheti el, mint pl: elektróda rezgés úgynevezett AVC (Arc Voltage Control, automatikus feszültség vezérlő, ami valójában azt jelenti, hogy az ív konstans távolságban marad a csőtől).
Ez az elsődleges nyílt fejű alkalmazás. Az első réteg (gyökérvarrat) után következik a többi réteg, amely kitölti a két él közti rést. Ez lehetetlen feladat a zárt fejű hegesztők esetében.
A gyökér és a medence védőgázzal vannak védve. Ha nyílt fejjel dolgozik, a gáz kiszivároghat a levegőbe. Ez miatt megnő a gáz fogyasztás és magasabb hegesztési költségekkel kell számolni. A megfelelő oxyméter használat megelőzheti a magas költségeket.
Mindig ügyeljen a környezetére! A nyílt fejnél nagyon fontos a helyes előkészítés és a környezeti hatások mérsékelése.
Lejjebb megemlítjük a 4 legfontosabb felhasználást, amely a nyílt fej mellett szól.
1. Hegesztési geometria
Sok esetben nem lehet a nyitott fejet felszerelni, mivel a rögzítéshez egy speciális befogó szükséges, mely 116 és 219 mm között képes rögzíteni (a választott fejtől függően). A nyitott fej előnye, hogy a fejet elég a cső egyik felére helyezni. Ez sokkal praktikusabbá teszi a zárt fejhez képest, mivel így nagyobb mértékben forgathatjuk igényeink szerint a fejet.
Manapság a hegesztők a bonyolult csőrendszereknél a hely megtakarítása érdekében egymáshoz nagyon közel vezetik a csöveket. Itt lép képbe a nyílt fej praktikussága, amely lehetővé teszi szinte bármilyen szögből ráhelyezni a hegesztőgépet a csőre.
Továbbá ezek a rendszerek nem csak csövekből állnak, hanem különböző tartó bilincsekből, szelepekből, könyökökből és ehhez hasonló tartozékokból is. A nyílt fej helyt áll a különböző karimák és egyéb cső tágító, vagy szűkítő berendezések hegesztésénél is.
A nyitott fej sokoldalúsága abban is rejlik, hogy a hegesztő képes megdönteni az elektródát a megfelelő gyökér és medence kialakításához bármilyen szögben. Így növelve a varrat minőségét.
2. Csövek hegesztése
Tételezzük fel, hogy a hegesztés egy nagyon szűk és szinte elérhetetlen helyen kell, hogy történjen. Azért érdemes ilyen helyzetben a nyílt fejet választani, mivel a nyílt fej könnyen felszerelhető és kívülről távvezérlővel működtethető. Ez a megoldás nemcsak a kényelmet növeli, hanem a hegesztő biztonságát is.
3. Csőrendszeres hőcserélők hegesztése
Ez a lista nem lenne teljes a csőrendszeres hőcserélők megemlítése nélkül. A speciális nyitott fejű hegesztők - hozaganyaggal, vagy anélkül - több ezer cső hegesztésére van tervezve. A hegesztő a hatékonyság növelése érdekében egyszerre több hegesztőgépet használ. Az azonos megismétetelhető minőség kulcsfontosságú a gyártás szempontjából.
4. Védőréteg kialakítása
Védőréteggel főképp a nagyobb átmérőjű csöveket szokták ráolvasztással bevonni magas szilárdságú ötvözettel. Ezzel az eljárással megnagyobbíthatjuk a falvastagságot pl. olajcsöveknél ahol a homok csiszolja a csőfalat így meggyengvíte annak konstrukcióját. Ennél az eljárásnál is nyílt fejet használnak.
Vegye fel velünk a kapcsolatot és együtt megtaláljuk az Önnek legmegfelelőbb megoldást.